Ekonomistas N. Mačiulis statistiką lygina su bikiniu

Statistikai skelbia nulinę infliaciją, tačiau gyventojai pastebi, kad nemažai prekių ir paslaugų pabrango keliais ar net keliolika kartų. Ekonomistai ar politikai, remdamiesi tais pačiais duomenimis, įrodinėja skirtingus dalykus. Vienas iš šiemečio Pasaulio lietuvių jaunimo susitikimo pranešėjų – ekonomistas Nerijus Mačiulis – paaiškins, kaip tyčia ar netyčia galima meluoti remiantis sausais skaičiais.

Vienas iš JAV prezidentų yra pusiau juokais pasakęs, esą kalbėti apie ekonomiką lygu šlapintis į kelnes – atrodo karšta, bet tai jauti tik pats. „Nepažadu, kad visi pajaus šilumą, bet tam tikra Lietuvos statistika bent privers susimąstyti ar susirūpinti“, – prieš liepos 8-10 dienomis vyksiantį tradicinį verslo, mokslo, politikos ir kultūros festivalį intrigavo „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas.

– Festivalyje kalbėsite apie statistiką ir bikinius. Kas tarp jų bendro?

– Amerikiečių profesorius Aaronas Levensteinas statistiką yra palyginęs su bikiniu – tai, ką jis atskleidžia, sudomina ir suintriguoja, tačiau tai, ką paslepia, yra esmė.

Turbūt ne kartą teko girdėti aršias diskusijas tarp ekonomistų ar politikų, kuomet remiantis tais pačiais statistiniais duomenimis bandoma įrodyti skirtingus dalykus.

Pasaulio lietuvių jaunimo susitikime kalbėsiu apie tai, kodėl taip atsitinka ir kaip – tyčia ar netyčia – galima meluoti remiantis statistika.

– Ar tai reiškia, kad sutinkate su kito amerikiečio – rašytojo Marko Twaino – teiginiu „egzistuoja melas, prakeiktas melas ir statistika“?

– Manau, kad ši citata (kartais priskiriama ir britų premjerui Benjaminui Disraeli) dažniausiai naudojama debatuose, kuomet oponentas neturi kontrargumentų pateiktai statistikai ir nori ją sumenkinti.

Pastaruoju metu dažnai ją girdime kalbant apie kainas ir infliaciją Lietuvoje – Statistikos departamentas skelbia, kad infliacijos beveik nėra, o daugelis gyventojų jaučia, kad daug kas brango keliais ar keliolika kartų.

Kur problema? Statistika yra galingas ir naudingas instrumentas, bet jos analizė ir interpretacija turi būti atliekama korektiškai. Apie tai pasikalbėsime festivalyje.

– Kas intriguoja statistikoje apie Lietuvos ekonomiką?

– „Intriguoja“ – gal kiek per stiprus žodis. Įvairūs ekonominiai rodikliai labiausiai domina ir jaudina ekonomistus, bet plačiai auditorijai dažnai yra gana nuobodūs.

Trisdešimt šeštasis JAV prezidentas Lyndonas Johnsonas yra pasakęs: „Sakyti kalbą apie ekonomiką yra tas pats, kas šlapintis į kelnes, – tau atrodo karšta, bet niekas kitas to nejaučia“.

Nepažadu, kad visi pajaus šilumą, bet tam tikra Lietuvos statistika bent privers susimąstyti ar susirūpinti, o kai kuriuos gal įkvėps žygdarbiams.

– Ką planuojate parsivežti iš Pasaulio lietuvių jaunimo susitikimo?

– Manau, kad daugelis pranešėjų ir diskusijų dalyvių tikrai praplės mano akiratį. Labai norėčiau parsivežti ir nugalėtojo titulą iš festivalyje vyksiančių bėgimo varžybų. Bet tai turbūt bus daug sunkiau nei praplėsti akiratį ir pasisemti idėjų. 

NAUJIENOS

DaugiauMažiau
mecenatas pagrindinis partneris generalinis rėmėjas pagrindiniai rėmėjai
rėmėjai informaciniai partneriai partneriai draugai